מה מצב העובש והטחב בדירות הישראליות החדשות?

עובש וטחב זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לעובש וטחב!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

אנו נוהגים לקשר בין עובש לבין דירות ישנות, שסובלות מהזנחה. עובש, כך חושבים מרבית האנשים, נוטה להתקבץ בחדרי אמבטיהמה מצב העובש והטחב בדירות הישראליות החדשות? דולפים. הוא מגיע אל סביבה של קירות או כיורים שבהם הניקוז לא מוסדר והצנרת מטפטפת חדשות לבקרים. אך מסתבר שבמציאות, המצב רחוק מלהיות חד משמעי. אפילו בדירות חדשות עלולים הדיירים לגלות די מהר כי ישנה בעיה של טחב ופטריות. ועל מנת שתבינו שיש בסיס לדברים האלה, הביטו בנתונים שנביא לפניכם וראו גם מהן הסיבות לתופעה הלא רצויה הזאת.

תופעה:המון דירות חדשות מגיעות עם עובש

עובש איננו תופעה ייחודית לדירה הישראלית. בהינתן התנאים המתאימים, הוא יתפתח וייקלט גם מחוץ לבית ולמעשה, יש לו תפקיד חשוב באקולוגיה של הסביבה. אך בבית, הוא עלול להפוך בקלות לתופעה אסתטית מטרידה ואף בעלת השפעות בריאותיות שליליות, בלתי מבוטלות. אך כמה דירות חדשות נבנות בישראל, שדי מהר ניתן לראות ולחות בהן את העובשים המטרידים, הלא אסתטיים ולפעמים גם מעוררי האלרגיות ובעיות הנשימה? המספרים צפויים להפתיע אתכם במידה רבה. אם חשבתם שזו בעיה שולית, שימו לב להערכה הבאה. חברות המתמחות באיתור ליקויי בניה מעריכות כי באחת מתוך שתי דירות חדשות קיימת בעיית עובש של ממש. כדאי לחזור על הדברים בניסוח נוסף, על מנת להבין כמה זה חמור: חמישים אחוז מהדירות החדשות בארץ סובלות מטחב ברמה כזאת או אחרת!

כיצד העובש חודר לדירות חדשות?

דירה חדשה לא "מייצרת עובש" סתם כך. ישנם תנאים מסוימים שמביאים לכך שזמן קצת לאחר סיום הבניה, הבעיה הזאת לובשת צורה מוחשית. הבעיה נוצרת בין השאר כתוצאה מחדירה של מים, בדמות גשמים או שיטפונות, לתוך הדירות, לגגות, למרתפים וכדומה. סטנדרט הבניה הנוכחי אולי נראה איכותי, אולם הבעיה נוצרת כאשר קבלנים לעיתים מנסים לעגל פינות. האצת לוחות הזמנים לבניה ולעיתים שימוש בחומרים פחות איכותיים מתבטאים בליקויי איטום וחדירת מים שלא צריכה להתרחש. בדירות עליונות, חדירת מים מתרחש כאשר איטום הגג לקוי, כאשר לא מבצעים נכון הלחמה של יריעות ביטומיות. רטיבות נכנסת לדירות גם בשל חיפויים שיושמו בצורה לא טובה ומסיבות נוספות. בכל המקרים הללו, חדירת לחות לתוך הדירה מתבטאת בהיווצרות מהירה של עובש. כלומר, גם אם הצנרת מתפקד ללא שום בעיות, עדיין הדירה תתמלא בטחב, ריחות של עובש ואי נעימות ואי נוחות כללית.

איך מתמודדים עם הבעיה?

חשיפה לעובש לאורך זמן עלולה להפוך לבעיה בריאותית. לא כל סוגי העובש רעילים במיוחד, אבל הם מזיקים לילדים, לאנשים בעלי אלרגיות ולבעלי מערכת חיסונית חלשה. בכלל, אין שום סיבה שמי שקונה דירה חדשה מקבלן ומשלם במיטב כספו, יתעורר כדי לגלות שזמן קצר לאחר חנוכת הבית יש עובש על הקירות, בארון, בפנלים, על התקרה או באמבטיה. אך יש מה לעשות בכדי להתמודד.
ראשית, חשוב שהקבלנים יקפידו על עבודה על פי תקן. לדוגמא, שימוש בבדיקות איטום על ידי הצפות או חשיפה של הקירות למים. אם ישנם ליקויי איטום, עדיף שהם יתוקנו עוד לפני מסירת המפתח. אך על רוכשי הדירות לדעת דבר נוסף. ניתן לשכור את שירותיה של חברה לבדיקת ליקויי בניה, על מנת שתערוך דוח מפורט שכולל בין היתר תיאור ליקויי איטום, צורת התיקון הנדרשת וערך כספי של תיקון הליקויים. נוסף לכך, דעו שלקבלן ישנה אחריות. אם בתוך כמה שנים מהאכלוס מתברר כי היו ליקויי בניה, תקלות איטום ובעיות רטיבות ועובש, באחריותו של הקבלן לתקן כל זאת, על חשבונו.

מקורות:
https://www.healthline.com/health/mold-in-house
https://www.webmd.com/lung/mold-mildew

אולי יעניין אותך גם:

קירות טחב ירוקים במקום גינה? הצעקה האחרונה באדריכלות נוף

המרכז לעובש וטחב

המרכז לעובש וטחב מתמחה במתן מידע בתחום עובש וטחב, כל מה שרציתם לדעת על עובש וטחב. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מה מצב העובש והטחב בדירות הישראליות החדשות?

האם יש עובש בצינורות שלך? כיצד לזהות ולמנוע סכנות בריאותיות פוטנציאליות

האם שמת לב לטעם או ריח חריגים במי הברז שלך? זה עשוי להיות סימן שעובש אורב בצינורות שלך. עובש בצינורות עלול להוות סיכונים בריאותיים חמורים אם אינו מטופל. במאמר זה, נחקור כיצד לזהות ולמנוע סכנות בריאותיות פוטנציאליות הקשורות לעובש בצינורות שלך.

לקריאת המאמר »

הסכנות הנסתרות: עובש וטחב בדירות והצורך בפינוי

למגורים בדירה יש את ההטבות שלו, אבל זה מגיע גם עם חלק ניכר מהאתגרים. אחד האתגרים המשמעותיים ביותר הוא התמודדות עם צמיחת עובש וטחב. עובש וטחב הם לא רק מכוערים, אלא שהם גם יכולים להוות סיכונים בריאותיים חמורים לדיירי הדירה.

לקריאת המאמר »

הסכנות הנסתרות של נזק יונים: איום על קירות, תקרות ובריאותך

יונים אולי נראות לא מזיקות, אבל נוכחותן עלולה לגרום לנזק משמעותי לקירות ולתקרות שלכם. ציפורים אלה בונות לעתים קרובות קנים בפינותיהם של מבנים, מה שמוביל לבעיות מבניות ולנזקים מכוערים. הלשלשת החומצית שלהם עלולה לשחית משטחים, ולהוביל להידרדרות ולצורך בתיקונים יקרים.

לקריאת המאמר »
053-3524887
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!