סוגי עובש

עובש וטחב זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לעובש וטחב!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

עובש, בהתאם להגדרה הבסיסית, הוא פטריות המופיעות על גבי משטחים שונים ומכסות אותם. לעובש יש פוטנציאל מזיק במיוחדסוגי עובש עבור הפריטים אשר מתכסים בהם וגם האדם הנחשף לעובש: החל מתסמינים דוגמת בעיות נשימה, כאבי גרון או אלרגיות ועד למחלות שעלולות להיות קטלניות, התוקפות בעיקר (אבל לא רק) אנשים בעלי מערכת חיסונית הנחשבת לחלשה.
מה שחשוב להדגיש הוא שעובש מכניס אותנו לשדה משחק רחב במיוחד. ידועים כיום מאות סוגים שונים של עובש, יש שיגידו אלפים, אשר כל אחד מהם הוא בעל מאפיינים שונים ובעיקר דרגת סיכון אחרת עבור האדם והסביבה.

רפרטואר רחב של סוגי עובש

כל ניסיון למפות כאן את כל סוגי העובש הוא חסר סיכוי, בטח שבהקשר הנוכחי. מה שחשוב להבין הוא שישנם עשרות רבות של סוגי עובש שעלולים למצוא את מקומם בבית המגורים או במקום העבודה. מתוך הקבוצה הזו כעשרה סוגים ידועים כבעלי פוטנציאל מזיק עבור האדם.

חשוב להדגיש כי את הנזקים לאדם לא גורמות לרוב הפטריות, אשר המגע עימן אינו ישיר בדרך כלל. החשש העיקרי הוא שהגופים הזעירים שהפטריות יוצרות למטרות הרבייה שלהן, נבגים, ישתחררו לאוויר. אדם הנושם אותם עומד בפני שורה ארוכה של סיכונים, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בנבגים בכמות גדולה במיוחד או לחלופין אם החשיפה להם היא ממושכת. זו הסיבה לכך שחשוב לטפל בבעיות עובש בהקדם האפשרי, לפני שהן מתפתחות לממדי ענק ומסכנות בצורה משמעותית את הבריאות של האדם המתגורר או עובד במקום ההיווצרות שלהם.

מהם סוגי העובש הנחשבים למזיקים ביותר לבריאותנו?

סוגי העובש המזיקים נכנסים לקטגוריה של "עובש שחור", וזאת עקב הגוון הכהה המאפיין את הפטריות הגדלות בתנאי העובש. הפטריה הנחשבת למסוכנת ביותר עונה לשם "סטקיבוטריטיס", והיא מזוהה עם אלרגיות, התפתחות של מחלות כבד, גרימת נזקים למערכת העצבים של האדם ובמקרים הקיצוניים גם סכנת חיים מוחשית. גם אם האדם נחשף לריכוזים נמוכים יחסית של הפטריות האלה – מצב שאינו מסכן חיים בשלב הראשון – ייתכן שתתפתח אצלו רגישות יתר אשר עלולה להביא לאלרגיות בעתיד.

פטריה נוספת שלא תרצו להכיר היא אספרגילוס שחור, אשר הסכנה העיקרית בה נובעת מכמות הנבגים הרעילים הגדולה שהיא משחררת לאוויר. כאשר הנבגים האלו נכנסים לתוך הריאות הם עלולים להתרבות ולגרום למחלות ריאות חמורות, חלקן חשוכות מרפא. סיכון אחר הוא שהפטרייה תגיע דווקא לפנים האוזן, מה שעלול פגוע ביכולת השמיעה של האדם.

חלק מסוגי העובש מאפיינים בעיקר חללים מסוימים. סטרקיוטריטיס היא פטריה מסוכנת בכל קנה מידה, המתפתחת בעיקר במצבים של לחות. הנבגים של הפטריה הזו עלולים לגרום להשלכות חמורות בעת חדירתם למערכת הנשימה, החל מהרגשה כללית ומעייפות ועד לדיכוי של המערכת החיסונית ולשינויים בלתי רצויים בחומר הגנטי.

כיצד מקטינים את הסיכוי להופעת עובש?

עובש, איך שלא תסתכלו על זה, הוא צרה צרורה מכל הבחינות. לאדם מן היישוב כמובן אין את הכלים לזהות בדיוק מהו העובש הנוצר בסביבת המחייה או העבודה שלו, ובטח שלא את הסיכונים האפשריים. עובש מיסודו הוא בעיה המצריכה טיפול, ורצוי שעה אחת קודם. חשוב לנקוט בהיגיינה ולהקפיד על אוורור נאות של החללים השונים, בעיקר אלו אשר נחשבים ל"מועדים לפורענות" מבחינת הסיכונים להתפתחות עובש. אפשר בהחלט לנקוט בפעולות שונות של מניעה, למשל שימוש בצבע מונע עובש בחלק מהחדרים, ולהקפיד על שימוש בתכשירים ייעודיים לעובד: תרסיסים, מסירי עובש וכן הלאה. כך קטנים הסיכויים להתפתחות בעיות עובש חמורות, אשר הטיפול בהן מורכב שבעתיים.

כמובן שאפשר לפנות למומחים על מנת לנסות ולאתר את סוג הבעיה, למשל חברות ניקיון שתוכלנה להציע פתאום מותאם לסוג העובש הספציפי.

 

אולי יעניין אותך גם:

עובש במזגן – מניעה ואפשרויות טיפול בעובש וטחב במזגנים

בדיקת עובש: מדוע כה חשוב לערוך בדיקת עובש מקצועית לפני הטיפול בו?

ניקוי עובש – בנחישות ובמשנה זהירות

המרכז לעובש וטחב

המרכז לעובש וטחב מתמחה במתן מידע בתחום עובש וטחב, כל מה שרציתם לדעת על עובש וטחב. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

סוגי עובש

האם יש עובש בצינורות שלך? כיצד לזהות ולמנוע סכנות בריאותיות פוטנציאליות

האם שמת לב לטעם או ריח חריגים במי הברז שלך? זה עשוי להיות סימן שעובש אורב בצינורות שלך. עובש בצינורות עלול להוות סיכונים בריאותיים חמורים אם אינו מטופל. במאמר זה, נחקור כיצד לזהות ולמנוע סכנות בריאותיות פוטנציאליות הקשורות לעובש בצינורות שלך.

לקריאת המאמר »

הסכנות הנסתרות: עובש וטחב בדירות והצורך בפינוי

למגורים בדירה יש את ההטבות שלו, אבל זה מגיע גם עם חלק ניכר מהאתגרים. אחד האתגרים המשמעותיים ביותר הוא התמודדות עם צמיחת עובש וטחב. עובש וטחב הם לא רק מכוערים, אלא שהם גם יכולים להוות סיכונים בריאותיים חמורים לדיירי הדירה.

לקריאת המאמר »

הסכנות הנסתרות של נזק יונים: איום על קירות, תקרות ובריאותך

יונים אולי נראות לא מזיקות, אבל נוכחותן עלולה לגרום לנזק משמעותי לקירות ולתקרות שלכם. ציפורים אלה בונות לעתים קרובות קנים בפינותיהם של מבנים, מה שמוביל לבעיות מבניות ולנזקים מכוערים. הלשלשת החומצית שלהם עלולה לשחית משטחים, ולהוביל להידרדרות ולצורך בתיקונים יקרים.

לקריאת המאמר »
053-3524887
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!