איך טחב קשור לאבולוציה?

עובש וטחב זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לעובש וטחב!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

טחב ועובש נתפסים בדרך כלל כמטרדים לא קטנים. אנו פוגשים אותם לעיתים על חתיכת לחם ישנה, בחדר אמבטיה שלא מאווררכיצד טחב קשור לאבולוציה? כמו שצריך, מעל קירות באזורים שלאחר שיטפונות וכדומה. אבל צריך לזכור שטחב גדל ואפילו משגשג בסביבות מאוד מגוונות, בטבע, על גבי סלעים, גשרים, בגינות, ביערות ולמעשה באין ספור מקומות. וכעת, מדענים מעריכים שלטחב יש קשר הדוק לאבולוציה בכלל ולאבולוציה האנושית בכלל.

הטחב הירוק כמחולל חמצן ענקי

טחב הינו סוג של צמח קדום, שהתקיים על פני האדמה זמן רב לפני שחר ההיסטוריה. ישנם מינים רבים מאוד של צמח זה ועל פי רוב, הם מתרבים היטב בסביבה של לחות המשולבת עם צל. מחקרים מודרניים חושפים תמונה מרתק. נמצא כי סוגים שונים של הצמח הזה תפקדו לפני מאות מיליונים של שנים כמחוללים ענקיים של חמצן. אלה בעצם גנרטורים שסיפקו לצורות חיים קדומות חלק עצום מהחמצן שעד היום קיים על פני כדור הארץ.

עד כמה עתיק הטחב?

אין זה דבר של מה בכך, להעריך עד כמה עתיק הוא הטחב שאנו יכולים לפגוש כיום כמעט בכל פינה. שלא כמו יצורים חיים בעלי שלד פנימי או בעלי שלד חיצוני, אורגניזמים רבים לא שרדו או השאירו עדויות עד לימינו. ובכל זאת, בזכות טכנולוגיות חדשות מדענים כיום טוענים שיש בידיהם הערכה טובה למדי לשאלה, עד כמה קדומים ועתיקים הם הצמחים הקדמונים הללו. בפעם הבאה שתמצאו פיסת טחב על הקיר או על גזע של עץ זקן, תדעו שאתם מביטים בחתיכת היסטוריה. על פי ההערכות, אבות אבותיהם של הצמחים הירוקים והקטנים הללו התקיימו כבר לפני כחצי מיליארד שנים. ובלעדיהם, כמויות החמצן היו נחתכות בעשרות אחוזים.

האם הטחב משחק בתפקיד אלוהים?

לא נרצה להתעמק כאן בשאלות תאולוגיות עמוקות. זה לא המקום לענות על השאלה האם יש או אין אלוהים. כל אחד יכול להחזיק באמונתו, אך המחקר כיום סבור כי במידה רבה, הטחב הוא הבורא של המינים התבוניים שעל פני האדמה. אמנם לא הצמחים הירוקים הזעירים הללו הביאו להתפתחות החיים (שככל הנראה החלו בים), אבל בלעדיהם, האבולוציה הייתה הרבה יותר דלה. במילים אחרות, לולא הטחב העתיק, יתכן מאוד שמגוון החיים בעולם היה נותר דל מאוד עד ימינו, ויתכן מאוד שבני האדם לא היו מתפתחים, מצורות חיים עתיקות ופשוטות הרבה יותר.

על פי ההערכות ותחשיבים שבוצעו על ידי מחשבים מודרניים, מעריכים מדענים כי הקפיצה בכמות החמצן בכדור הארץ החלה בד בבד עם הופעתו של הטחב. ההערכה הנוכחית כי הוא למעשה עקף את הכמויות שלהן היו אחראים חלק מיערות הגשם הגדולים בתבל. ואם זה לא מספיק, קבלו עובדה לא פחות מפתיעה – אותו צמח ירוק גם מסייע כיום להפחתה דרסטית של זיהום האוויר.

מה בין טחב לבין איכות האוויר המודרנית?

לצד היותו גנרטור פרה היסטורי ליצירת חמצן, התגלה כי אותו טחב, הצמח הירוק הצנוע, ממשיך להועיל גם בימינו אלה. מתברר כי יש בו את היכולת לנקות את האוויר ואפילו לטהר את הסביבה מרעלים מסוגים שונים, אפילו מאוד קטלניים. כיום, מתחילים להקים "גינות" יזומות ולכסות באמצעותו קירות שלמים, הן באזורי מגורים ובפרט באזורי תעשיה. בעולם, כבר משתמשים בדרך הזאת לניקוי האוויר בסמיכות למפעלים, תחנות כוח ו"יצרני" זיהום אחרים. אמנם זה לא פתרון קסם לכל תחלואי הזיהום הסביבתי, אך זהו בהחלט פתרון חשוב בארגז הכלים שכל חובבי איכות הסביבה יודעים להעריך.

מקורות:
https://www.britannica.com/science/mildew
https://www.cleanipedia.com/gb/floor-and-surface-cleaning/how-to-remove-mould-and-mildew-from-walls.html

אולי יעניין אותך גם:

קירות טחב ירוקים במקום גינה? הצעקה האחרונה באדריכלות נוף

צבע נגד עובש – איך זה עובד? ועד כמה צבעים נגד עובש יעילים?

גיליתם עובש בארון או עובש בארון קיר? כך תפטרו ממנו

המרכז לעובש וטחב

המרכז לעובש וטחב מתמחה במתן מידע בתחום עובש וטחב, כל מה שרציתם לדעת על עובש וטחב. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

כיצד טחב קשור לאבולוציה?

האם יש עובש בצינורות שלך? כיצד לזהות ולמנוע סכנות בריאותיות פוטנציאליות

האם שמת לב לטעם או ריח חריגים במי הברז שלך? זה עשוי להיות סימן שעובש אורב בצינורות שלך. עובש בצינורות עלול להוות סיכונים בריאותיים חמורים אם אינו מטופל. במאמר זה, נחקור כיצד לזהות ולמנוע סכנות בריאותיות פוטנציאליות הקשורות לעובש בצינורות שלך.

לקריאת המאמר »

הסכנות הנסתרות: עובש וטחב בדירות והצורך בפינוי

למגורים בדירה יש את ההטבות שלו, אבל זה מגיע גם עם חלק ניכר מהאתגרים. אחד האתגרים המשמעותיים ביותר הוא התמודדות עם צמיחת עובש וטחב. עובש וטחב הם לא רק מכוערים, אלא שהם גם יכולים להוות סיכונים בריאותיים חמורים לדיירי הדירה.

לקריאת המאמר »

הסכנות הנסתרות של נזק יונים: איום על קירות, תקרות ובריאותך

יונים אולי נראות לא מזיקות, אבל נוכחותן עלולה לגרום לנזק משמעותי לקירות ולתקרות שלכם. ציפורים אלה בונות לעתים קרובות קנים בפינותיהם של מבנים, מה שמוביל לבעיות מבניות ולנזקים מכוערים. הלשלשת החומצית שלהם עלולה לשחית משטחים, ולהוביל להידרדרות ולצורך בתיקונים יקרים.

לקריאת המאמר »
053-3524887
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!